HRÁČ TÝDNE: Jiří Pivoňka – celoživotní ochránce menšin a kdysi postrach brankářů

Snímek obrazovky 2018-03-01 v 11.55.52
Jméno:
Jiří Pivoňka

Přezdívka: Pívo

Sounáležitost: B-tým, Trojské legendy, SK Uhelné Sklady Praha, ROMEA o.p.s.

Post: ofenzivní záložník

Přednosti: přehled, technika, zkušenost

Oblíbený nápoj: pívo

Oblíbené jídlo: všechno od Jardy Fliegla, masová mačanka (tradiční romský pokrm)

Řekl o sobě: “Dej mi ten balon radši do nohy…”

Zaměstnání: messenger ve firmě Messenger

 

Když se v v letech 2009 a 2010 řeklo „Pivoňka“, budili se brankáři B třídy a A třídy ze spaní. Do čeho Pívo tehdy kopl, skončilo za jejich zády. Proslulý byl zejména zahráváním standardních situací, které s přehledem proměnoval a veškeré přímáky z okolí šestnáctky znamenaly téměř jistou branku. Pivoňka byl tehdy hráčem, se kterým stála a padala trojská hra. V éře trenéra Brabence, kdy byla Troja černým koněm pražské A-třídy, byl Pivoňka špílmachrem, režisérem pohledné kopané, kterou se A-tým prezentoval. Z jeho přesných kolmic, které rozdával jeden za druhým jako balíky ve svém zaměstnání, těžilo zejména duo útočníků Černý – Eger. S odchodem trenéra Brabence, však začala trojská hra upadat a dolů šly i výkony Pivoňky, který navíc trpěl  chronickou bolestí třísel.

 

Momenta ze zápasu Troja - Aritma z května 2010. Brankář Aritmy ještě netuší, že mu mičuda brzo skoční za zády.
Momentka ze zápasu Troja – Aritma z května 2010. Brankář Aritmy ještě netuší, že mu mičuda brzo skoční za zády.

Pívo se však nevzdal, po intenzivní rehabilitaci, která trvala rekordních sedm let, se rozhodl vrátit k fotbalu. To byla voda na mlýn vyhlášeného trojského šprýmaře Jan Falce staršího, který využil situace a požádal společného kamaráda a tehdejšího hráče Uhelných skladů, Zdeňka Zmeškala, aby Pívovi nakukal, že jejich tým shání hráče na pozici číslo 10. Pivoňka se tak objevil na prvním zápase Uhelek a hned šel do základu, neboť se tehdy trenér uhlířů Hlavica potýkal s nezvykle rozsáhlou marodkou. Překvapeni byli jak Zmeškal tak Falc, který nejenže byl rád, že mu fór tak pěkně vyšel, ale nakonec obratem podepsal Pívovi přestupní lístek. Pívo tak v Uhelkách strávil téměř dvě sezóny, do hry se však dostával sporadicky a to přesto, že byl v kabině suverénně nejstarším a nejzkušenějším borcem a že se uhlířů scházelo pravidelně na zápas deset.

 

První zápas za SK Uhelné Sklady. Zásadní zlom v Pívově kariéře.
První zápas za SK Uhelné Sklady. Zásadní zlom v Pívově kariéře. Zdešení v jeho očích značí, že ze základní sestavou příliš nepočítal.

 

A tak se nakonec Pívo vrátil do Tróje, kde se ihned zařadil do základní sestavy B-týmu. K radosti všech soupeřů, kteří jakmile vidí, že si vedle sebe do středu zálohy stoupli Pívo a Kalda, vědí, že jim stačí nasadit hráče ročníku 1975 a mladší, a mají vyhráno. Zaraduje se také věčný asistent rozhdočího, poloprofesionální pomezní Prokop Vodrážka, který tak má jistotu, že nebude na lajně nahánět žádného rychlonožku. V posledních zápasech se také často projevuje Pívova největší slabina – strach z míče. Pívo je, jak tvrdí Falc starší „po malym Houdičovi, nejhorší golman v Troje“.

O krátký komentář k osobě Jiřího Pivoňky požádala redakce právě Jana Falce staršího. “Pívo, no to je kapitola sama pro sebe…”, začal rozšafně Falcíno a sousto tlačenky zalil pořádným hltem Coca Coly. Načež spustil svůj monolog: “Málokdo ví, že Pívo je i odpůrcem rasismu a xenofobie. Národnostní menšiny jsou pro něj skupiny psanců či hrdinů. Mezi jeho nejoblíbenější minority patří především rómové. K totálnímu sblížení s těmito tvory došlo během svatby elitního Trojského střelce Libora Malínského s Evou Čreveňákovou. Počet svatebních hostů přesáhl 1500! Pouze ženich Malinský, Pívo, Falcíno a Houska byli bílí. Svatební obřad se konal v 11 hodin na MÚ Mělník. Od osmé hodiny ráno, probíhala již oslava v místě bydliště nevěsty, kde se scházeli hosté. Již zde se Pívo připojil ke skupince vedené paní Eržikou. Tato skupina se vyznačovala popíjením tvrdého alkoholu již od samého rána. Převoz z obřadu na hostinu absolvoval Pívo vozem Žiguli zmíněné skupiny. Po příjezdu na místo hostiny kamarádi zjistili, že, Pívovo místo u svatebního stolu zůstalo prázdné. “Vypádl z Žiguli a zvracal. “….. vysvětlovala paní Eržika nepřítomnost svého nového společníka. Zkušený Houstička nalezl zanedlouho spícího Píva v prasečím chlívku nedalekého statku. Aby nepadl na hezkou svatbu stín nechutného opilectví, byl Pívo převezen prakticky v bezvědomí k Houskovi domů, neboť Houskovi rodiče byli na chatě. Zde přes noc poblil všechny tři pokoje a ráno se vysprchoval a šel domů. Houska to vzal na sebe.”

Falcínova historka tedy potvrzuje, že Pívo do kabiny bezesporu patří a je v Tróje právem, neboť jak praví známé trojské přísloví – “Máte doma debila, dejte ho do Troje.”