HRÁČ TÝDNE: Michal Štancl – Jihlavská spojka

29067379_10213605018591369_3102991151259451392_nJméno: Michal Štancl

Přezdívka: Šany, Otec Zakladatel

Fotbalový vzor: Ondřej Šourek

Sounáležitost: První tým, Vysočina Jihlava, Ministerstvo financí, Čtvrtečníci

Hudební vzor: Michal David

Michal Štancl je jednou z nejnovějších akvizic trojského týmu, zamířil k nám na začátku letošní sezóny a vletěl do svého nového angažmá doslova po hlavě. V jednom 25. minutě prvního souboje si způsobil v souboji tržnou ránu na hlavě, po které by nucen střídat a zpět na hřiště se dostal až v posledním podzimním utkání.

I přesto nám všem Šany ukázal, že je fotbalově skutečně na výši. Aby také ne! Je totiž mládežnickým odchovancem klubu FC Vysočina Jihlava!

Tam se dostal již jako 7letý klouček, když ho skauti Vysočiny zahlédli na plácku před barákem. Kopal si tam se svým o tři roky mladším sourozencem Martinem, který ho už tehdy kvalitativně neuvěřitelně převyšoval.

Michal Štancl, na fotce nalevo, se svou rodinou
Michal Štancl, na fotce nalevo, se svou rodinou

Vyrazili tedy ke Štanclovým domů, kde je měl tehdy na starosti jejich děda. Ten prohlásil, že by mu z jeho vnuků mohlo něco málo kápnout, tak s jejich nastoupením do akademie souhlasil. Víte, Štancl nejstarší měl celoživotní problém. Byl to stejně jako Šany pohledný muž, což pro něj znamenalo, že skončil s nejkrásnější ženou z celého Jihlavska.

Jak se ukázalo, žena pro něj byla nejen osudová, ale také osudná. Pracovali spolu totiž v JZD, on manuálně, ona jako účetní. Znamenalo to pro něj tedy, že svojí výplatu nikdy v životě neviděl a musel si na pivo vydělávat různými melouchy.

Když tak spatřil geniální možnost přivydělat si něco na vnucích, neváhal ani vteřinu.

Děda Štancl je člověk se smutným osudem.
Děda Štancl je člověk se smutným osudem.

Jak se však záhy ukázalo, Šany byl proti svému mladšímu bratrovi značně neobratnější, méně důrazný a spíše než o fotbal se již v mládí zajímal především o soudní spory na Ministerstvu financí.

Po dohodě s dědou, který na vnukovi začal spíše tratit, se tak Michal vrhl již v mládežnických kategoriích na získávání financí jiným způsobem. Začal si vydělávat jako příležitostný toreádor, nepříliš úspěšný model a především jako muzikant. A právě zde našel zlatou žílu.

collagesanyjedna

Vrchol jeho finančního úspěchu v podobě hudby přišel po jeho nástupu na vysokou školu a přestěhování se do Prahy. Hned v září byl totiž pozván na “Velkou právnickou megaparty”, která ho inspirovala k tomu, že by se něco podobného dalo dělat i v Jihlavě. Problém však nastal u toho, že byl v tu dobu Šany jediným studentem vysoké školy v celé Jihlavě. (Nepočítáme-li studenty “Vysoké školy polytechnické Jihlava”, kterou mimo jiné navštěvoval i Vojta Neubert se svojí předchozí partnerkou Terkou, oba nakonec neúspěšně).

Zaměřil se tak na studenty středních škol, pro které společně se svým kamarádem Lubou začal akce pořádat, a které začali obírat i o ty zbytky kapesného, které jim z jihlavských platů jejich rodičů zbyly. Jeho vrcholem pak byla Sv. Martinská Dance Party II., na které kromě takových hudebních es jako jsou pražští Lolita či táborští Zoufale sexy vystoupila také domácí kapela Your Highness. On sám se nakonec s Lubou chopil mixáků a pouštěli pro rozžhavené publikum ty největší hity!

Plakát z této legendární akce!
Plakát z této legendární akce! Produkční dvojka má své logo vpravo dole.

Není to náhoda, že má Šany hudební nadání. Příjmení Štancl je totiž spjaté s jedním z největších současných českých muzikantů – Michalem Davidem, vlastním jménem Vladimírem Štanclem. Dokonce se tvrdí, že svůj pseudonym si Michal David zvolil právě proto, aby na hudební scéně nevystupovali dva Štanclové. Jiná, poněkud pravdivější teorie říká, že je Michal David Šanyho otcem.

Po porodu totiž paní Štanclová (tehdy ještě pod rodným jménem) sestřičce nahlásila, že je otcem jistý Vladimír Štancl. Načež si tvůrce hitů jako Discopříběh nebo Nonstop promptně změnil jméno na Michal David a zdrcená paní musela začít urychleně hledat náhradního taťku.

Podoba tam je.
Podoba tam je.

Ale zpět k Šanymu. Po pokusu o úspěch ve fotbalové a hudební kariéře se Šany vrhl na atletiku. V ní se specializoval na běh na 200 a 400 metrů. Po důkladném zkoumání historických tabulek se redakce Fotbaltroja.cz rozhodla srovnat jeho výsledky s dalším atletem z Troji, Prokopem Vodrážkou.29133315_10213605017831350_7784977937417109504_n

behšany

V rámci snahy o udržení jednoty redakce si nedovolíme srovnání jejich osobních rekordů vypustit ven, hlasovat o tom, který patří komu, ale můžete v přiložené anketě.

Kdo měl podle Vás lepší čas?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Poté, co dobyl Šany svět sportu, hudby i vzdělání, se vrhl objevovat další směr, kterým by se mohl vydat. Tentokráte video!

Redakci Fotbaltroja.cz se podařilo dohledat několik amatérských snímků, které Štancl vytvořil. Od Harlem Shake Jihlava po předělávku klipu písně Rockstar, ve které zpívá celá Jihlava až po geniální snímek “Hory 2005 1.B Gymnázium Jihlava”, kde dokázal, že kvalitní film se může točit klidně i na kalkulačku.

Zatím jsme dlouze mluvili o Šanyho úspěších, avšak Michal má za sebou také řadu neúspěchů. I přes svůj finanční důmysl, kulturní vytříbenost a krásný vzhled měl Šany dlouho problémy najít si stálou dívku.

Podobně jako Tomáš Kuča objížděl Michal trolejbusové zastávky jihlavského předměstí a zoufale pak čekal na dívky, které nepřicházely. A když už se nějaká objevila, většinou s ní bylo něco velmi špatného.

collage2

Zlom nastal až když našel svou současnou manželku Petru. Podle něj to byla láska na první pohled, ona, jak se sami můžete přesvědčit na jejich svatebních stránkách, má trochu jiný pohled na věc.

sanysvatba

V současnosti se Šany kromě práce a manželky věnuje také svému Čtrvtečnímu spolku. To je něco mezi elitní skupinou a zvrhlou sektou. Michal sám se v ní pasoval do role Otce zakladatele, jak ho také její členové musí oslovovat. On sám se vnímá jako spirituální vůdce, přirovnává se pak k Jaroslavu Duškovi. Z interních zdrojů se nám ale podařilo zjistit, že jeho role odpovídá spíše Guru Járovi.

Ačkoliv je Šany v Troji pouze krátce, už tak si ho dokázal tým velmi oblíbit. Nejvíce se pak všichni těší, až dokáže Šany dohrát v sezóně alespoň jedno celé utkání.

Dneska se totiž Šany při fotbale dokáže vyřádit jenom na malých holčičkách.
Dneska se totiž Šany při fotbale dokáže vyřádit jenom na malých holčičkách.