Na úvod jara poprava, pak festival fotbalové nudy proti Uhřiněvsi. Posila Janeczek zatím připomíná Ben-Chaima

S návratem krásného jarního počasí se na fotbalové pažity vrátila také pražská první A-třída a s nimi zápasy A-týmu. Ten přes zimu pilně a v hojném množství trénoval a zároveň posiloval na důležitých pozicích.

Na levé křídlo a případně i do útoku dorazil polský express David Janeczek. Toho přitáhl do Troji šéfredaktor Prokop Zmrhal Vodrážka, a hned byl spoluhráči upozorněn, že to byla z jeho strany asi nejlepší věc, kterou kdy pro Troju udělal.

Ještě aby ne. David se brzy po svém narození na předměstí polského města Trzinec (česky Třinec) začal projevovat jako velký sportovec, což ho dostalo nejprve do okresní fotbalové líhně v Hrádku ve Slezsku, kde si ho poté vyhlédl krajský hegemon Jablůnkov. Tam David vydržel až do svých osmnácti let, kdy objevil, že kromě fotbalu existuje chlast a holky a začal místo tréninků trávit odpoledne s pivkem a kapesníčky doma před počítačem.

Není proto divu, že si od něj trenér Turšner mnohé sliboval. A ukázat to měl hned v prvním utkání proti lídrovi soutěže z Vyšehradu. V něm se lodivod trojského týmu Turšner rozhodl, že vsadí na sestavu se zahuštěným středem, proto zvolil rozestavení 442 s ostrými kraji, které obstarali Janeczek s Rollingerem.

Ten se vrátil ze střídavého startu z Liberce, kde mu bylo trenérem Holoubkem řečeno, že je sice kvalitou fotbalista do ligy, ale že je to stejnej podrazák jak Vašon a ať si jde radši dělat vlastní módní kolekce. Rollinger se proto urazil a zažádal si o místo migračního úředníka na ministerstvu vnitra. Zřejmě proto, aby zpět “tam kam patří” poslal novou posilu Liberce Oscara.

I přes snahu trojských bafuňářů, posil i ostatních hráčů se první utkání proti Vyšehradu vlastně vůbec nemuselo hrát, tedy alespoň z pohledu trojského diváka. Domácí trojáky jasně převyšovali, byli rychlejší, silnější a nápaditější. Vyčníval zejména domácí kapitán Hanzlík.

O zábavu se tak staral domácí “express” Štěpán Klíma. Ten se kromě pokusu o kvalitní hru snažil spíše urážet protihráče a simulovat. To se nelíblo především kouči domácích a zároveň “Štěpusovo” otci, který ho zprcal na první dobrou.

A když do poločasu stihli domácí nasázet Troje bůra, musel se o zábavu postarat někdo jiný.

Ano, tušíte správně, na druhou půli dorazil do ochozů Vyšehradského stánku Martin Bejček. Ten se předtím zdržel v restauraci Vinohradský pivovar, kde si řešil jisté osobní problémy. Do těch nebudeme v rámci kolegiality zabíhat, pouze vám řekneme, že si dal Martin k obědu celou husu, sedm špekových knedlíků, dvě lahve kvalitního růžového vína a celé ho to nestálo ani korunu.

Martin ihned začal svými příběhy bavit davy a jeho historky nejspíše začaly zajímat i hráče na hřišti, protože tomu určitě odpovídal předvedený fotbal v druhé půli. Vrcholem pak bylo vystoupení kapitána Zubatého, který si zpracoval balón přímo na ruku, kterou když mu odpískal rozhodčí, tak alespoň zajel do jednoho z protihráčů.

Jinak se dá druhá půle označit za festival fotbalové nudy. Ostatně, jako kdyby to byla jakási předzvěst trojského vystoupení týden nato, kdy na domácí půdu dorazil soupeř z Uhřiněvse.

Stáhnout (PDF, 265KB)

V tom udělal domácí lodivod Turšner několik změn, kdy některé byly plánované, ale jiné nikoliv.

Na středu zálohy se místo Radka Zubatého, který trávil víkend na volejbalovém turnaji smíšených dvojic v Horních Počernicích, se představil Tadeáš Helešic a na levé obraně se místo původně plánovaného Lukáše Fialy představil Vojta Neubert.

Proč Fík vlastně nehrál? Ráno nepřišel do kabiny a spoluhráči ho museli budit telefonátem do postele. Problém nejspíš nastal někde kolem čtvrté ráno, kdy Fík napsal svým spoluhráčům do skupiny následující zprávu

Snímek obrazovky 2018-04-06 v 19.41.50

Poté se již týmy přesunuly na hřiště, kde se schylovalo k zajímavé podívané, avšak navzdory všem předpokladům tomu tak nebylo. Oba týmy nesmyslně nakopávaly, Troja se prezentovalo svým klasickým stylem, kdy se míč třikrát posune, načež jeden z trojice Neubert, Lach, Helešic posílá balón z první (poslední jmenovaný ještě z otočky) daleko za obranu, kde se nedá doběhnout a všichni na sebe koukají a obviňují se, že si jeden blbě nabíhá a druhý blbě přihrává. Proto nebylo divu, že byl nejlepší hráčem prvního poločasu Jakub Touška. Ten nejenomže byl dobrý ve skluzu (což je také jeho devíza), ale překvapivě dobrý byl také ve hře nohou. Zklamáním tak byla především hra středních záložníků a levé trojské strany.

Vojta Neubert předváděl svou klasickou hru, kdy se mu podaří obejít čtyři soupeře, aby následně buďto poslal dlouhý nesmyslný balón křížem se slovy “Jarka”, nebo nahrál protihráči přímo do nohy. To David Janeczek zvaný Jaczek byl na tom ještě hůř. Zatímco je o něm známo, že je to hráč typově spíše tzv. “do nohy než do běhu”, tak lítal po lajně jak Henryk Szost. Když k tomu přičteme, že má trošku těžší podvozek a byl unavený pro prodivočelé noci, jednalo se z jeho strany o prachbídný výkon. Dokonce se z lavičky ozývaly hlasy, že působí trochu jako Ben-Chaim na Spartě. Všem je jasné, že fotbal hrát umí, ale nikdo to ještě neviděl naživo.

Největší šanci prvního poločasu měl tak po centru z pravé strany Rollinger, který s ní naložil jak Táda s dobře rozjetým večerem.

Do druhého poločasu však místo fénu od trenéra přišla rychlá sprcha. Po chybě jinak skvěle hrajícícho Toušky skóroval hostující Yurchuk a domácí museli sáhnout k střídání. Podle názoru redakce dobře hrajícího Hanuše vystřídal Škorpil, který se postavil na pravou stranu zálohy. Trenérovi to však nebylo dost a sáhl k takřka nouzovému řešení, poslal na hřiště Smrčka. Ten hru navzdory všem očekáváním oživil a po jeho akci také padl první gól. Tomáš se rozběhl po levé lajně, zatímco Ondra na pravé straně vymíchal dva hráče a vystřelil na bránu. Tam byl na dorážku připravený Veselý, který zavěsil.

Trojáci tak deset minut před koncem dostali novou krev do žil, což se projevilo v poslední minutě utkání. Po hlavičkovém souboji Veselého s hostujícím gólmanem se balon objevil před Jaczkem, který ho zhruba z dvou metrů kopnul tak špatně, že ani nedojel do brány a rozhodčí se raději rozhodl ukončit utkání.

Pro příště doufáme, že trojští své fanoušky trochu potěší.

Stáhnout (PDF, 264KB)